Породична медицина је стуб здравственог система сваке државе, због чега примарна здравствена заштита треба да буде стуб развоја здравственог система, рекао је Декан проф. др. Ранко Шкрбић.
Тема радног састанка у Бањалуци катедри за породичну медицину медицинских факултета Бањалука, Љубљана и Сарајево је оснаживања породичне медицине кроз хармонизацију наставних планова и програма три факултета, те остваривање могућности њихове међусобне сарадње.
Разговарано је о додипломској настави за студенте медицине, те о постдипломском усавршавању ослањајући се на улогу и потребу специјализација за породичну медицину због велике потребе здравственог система у БиХ, Европи и свијету – истакао је Шкрбић.
Он је рекао да постоји мањак доктора породичне медицине у Словенији и БиХ, као и у другим земљама, и додао да Владе морају подићи ниво заинтересованости за ову атрактивну специјализацију како би омогућили довољан број стручњака који могу да изнесу здравствени систем, посебно примарну здравствену заштиту.
Проф. Шкрбић је подсјетио да је породична медицина изнијела велики терет пандемије Covid-19, истичући да би болнице биле претрпане и морталитетна слика би била далеко тежа него што је била током пандемије да није било тимова породичне медицине.
Шеф катедре породичне медицине Медицинског факултета у Сарајеву проф. др Заим Јатић рекао је да овај факултет дуже вријеме сарађује са Медицинским факултетом Бањалука на заједничким истраживачким пројектима, писању одређених уџбеника и стручних публикација, те додао да очекује наставак сарадње у погледу размјене студената, наставника и докторанада.
Декан Медицинског факултета у Љубљани проф. др Игор Шваб рекао је да породична медицина има велики значај у здравственом систему, истичући да се ова институција залаже за сарадњу са Медицинским факултетом у Бањалуци, подјелу искустава и унапређење наставе.
Он је нагласио да су договорене основне идеје у вези са размјеном студената и наставника, а биће говора и о сарадњи истраживања и допунских студија.