Дана 02.06.2022. године у деканату Медицинског факултета Универзитета у представљени су резултати завршне фазе „Студије серопреваленције инфекције САРС-КОВ-2 у популацији Републике Српске“.
Резултате истраживања представили су декан Медицинског факултета Универзитета у Бањој Луци проф. др Ранко Шкрбић и декан Медицинског факултета у Фочи проф. др Дејан Бокоњић, а испитивање је проведено у сарадњи са Институтом за јавно здравство Републике Српске.
Антитијела на вирус корона има око 94,5 одсто становника Републике Српске, показали су резултати друге фазе испитивања, рађени од јануара до марта ове године и то на узорку од 4.463 испитаника, казао проф. др Ранко Шкрбић. Додао је да су у овој студији поред Медицинских факултета у Бања Луци и Фочи и Института за јавно здравство РС, учестовало и десетак свјетских стручњака.
„Оно што ово истраживање чини другачијим је то што за разлику од свих других земаља које су радиле нешто слично, је то што ово истраживање није било усмјерено на један тип вакцине против ковида-19. Ми смо имали четири, па чак и пет врста вакцина“, казао је Шкрбић.
Подсјетио је да је прва фаза ове студије урађена прије више од годину дана, када је показано да је прокуженост антитијелима код грађана РС око 40 одсто.
Додао је да је у међу фази истраживања испитивано присуство антитијела код медицинских радника запослених у домовима здравља, а резултати овог дијела студије су показали да је око 70 одсто здравствених радника било прокужено вирусом.
„У овој фази студије учествовало је 61 одсто жена, а 39 одсто мушкараца, 57 одсто испитаника је било из града, а 26 одсто било је са села. Основно образовање је имало 12 одсто, средњошколско 58 одсто, а високо образовање 30 одсто“, рекао је Шкрбић за новинаре.
Истакао је да је друга фаза истраживања показала и занимљивост када је ријеч о броју антитијела и крвним групама. „Највећи број оних са антитијелима су били крве групе А позитив, а након њих они са О позитив“, рекао је Шкрбић, додајући да је највећи број испитаника рекао да је имао симптоме температуре, кашаљ, цурење из носа, грлобоља, болови у мишићима и зглобовима, а само 25 одсто је пријавило губитак чула њуха и окуса.
„Укупан број вакцинисаних у РС, према овој студији, је 58 одсто. Од тога 35,3 одсто је примило синофарм, 30,7 одсто фајзер, а 28,9 одсто је примило спутњик В вакцину“, навео је Шкрбић.
Како је нагласио у овој студији проучавали су ниво антитијела код грађана који су прележали ковид и вакцинисани су, код оних који су вакцинисани, а мисле да нису имали ковид, трећа група су они који нису вакцинисани, али су имали ковид, те четврта група оних који нису имали ковид, али се нису ни вакцинисали.
„Студија је показала да су најјачи имунски одговор имали испитаници који су прележали ковид и вакцинисани су, затим они који су вакцинисани, а нису имали ковид, те онда они који су су само прележали ковид, док су најмањи број антитијела имали они који нису ни прележали болест, а нису се ни вакцинисали“, навео је Шкрбић.
Надаље је навео да када је ријеч о ефикасности вакцина ова студија је показала да особе које нису имале ковид, а вакцинисане су вакцином спутњик В имали највећи имунолошки одговор. „То значи да је ова руска вакцина најефикаснија, са веома малом разликом од ње је и вакцина фајзер, те су грађани који су њоме вакцинисани такође имали снажан имунолошки одговор. Док чак 74 одсто оних који су примили кинеску вакцину синофарм нису развили антитијела“, рекао је Шкрбић, додајући да вакцину астразенека нису ни тестирали, јер се веома мали број грађана вакцинисао овом вакцином.
Како је казао проф. др Дејан Бокоњић, декан Медицинског факултета у Фочи, одзив испитаника за учешће у овој студији је био велики, те да су грађани ријетко одбијали да учествују у овом испитивању. „Узорке смо тестирали на два начина, да бисмо искључили било какву грешку, а резултати су се поклопили“, рекао је Бокоњић.
Додао је да је у плану да се на јесен ради трећа фаза ове студије.
„Ту ћемо пратити одржавање антитијела у крви пацијената. Да видимо колико дуго имунитет траје, то нам је јако важно, посебно за оне који су вакцинисани и прележали су вирус, као и за оне који су само вакцинисани, и за оне који су само боловали. Желимо да видимо колика ће бити разлика у одржавању антитијела у овим групама“, казао је Бокоњић.
Више информација на: https://www.youtube.com/watch?v=N4hkctxeD1s