Медицински факултет је основан 17. марта 1978. године на иницијативу Универзитета у Бањој Луци, са циљем да образује стручњаке са високом стручном спремом и стручним називом доктор медицине. Прво предавање је одржано 15. новембра 1978. године.
Oд тог периода па до данас, пратећи свјетске трендове у образовању, Факултет је кренуо у смјеру покретања нових студијских програма.
Поред интегрисаних студијских програма: Медицина, Дентална медицина и Фармација, лиценцирани су и нови студијски програми здравственог усмјерења: Бабиштво, Физиотерапија, Радиолошка технологија, Сестринство, Санитарно инжењерство и Медицинско лабораторијска дијагностика.
Тако данас, Медицински факултет има сва три циклуса студија – девет студијских програма на основним студијама, други циклус студија – Мастер здравствених студија као и трећи циклус студија биомедицинских наука. У послиједипломско образовање укључен је и значајан број позивних предавача, визитинг професора из земље и иностранства, тако да су стечени услови да се студенти упознају са новинама и савременим трендовима у медицини.
Посљедних пар година Факултет је значајну пажњу посветио проширењу просторних капацитета, техничком опремању и кадровском оспособљавању како би омогућили пружање савремених стручних знања. Истичемо савремени кабинет клиничких вјештина гдје студенти имају прилику да на роботизованим моделима вјежбају и овладају практичним вјештинама неопходним за клинички рад; те дигитализовани пакет “Анатом – Е” који студентима омогућава да на савремен и иновативан начин уче грађу и структуру човјека.
Поред едукативно-наставне улоге, у склопу Медицинског факултета развиле су се и посебне подорганизационе јединице као што су:
Медицински факултет усавршава и развија методе научно-истраживачког рада, организује системско праћење стручних и научних достигнућа и припрема кадрове за самосталан стручни и научно-истраживачки рад. Организује и обавља стално стручно усавршавање кадрова у области здравства у оквирима савремених достигнућа у тој области, а посебно се бави подизањем и усавршавањем научно-наставног подмлатка у складу са реформом Високог образовања, те учествује у научно-истраживачким пројектима свих медицинских дисциплина. Учесник је пројекта реформе Медицинских факултета у БиХ у складу са Болоњском декларацијом и Европском реформом високог образовања.