Сарадња медицинских факултета из Бање Луке и Загреба

Дана 25.11.2024. године је у свечаној сали деканата Медицинског факултета Универзитета у Бањој Луци потписан Споразум о сарадњи између Медицинског факултета Универзитета у Бањој Луци и Медицинског факултета Свеучилишта у Загребу. Овај догађај значајан је за унапрјеђење академских, научних и стручних односа између двије високошколске установе.

Споразум су потписали декан Медицинског факултета у Бања Луци проф. др Ранко Шкрбић и декан Медицинског факултета Свеучилишта у Загребу проф. др Славко Орешковић, а његовим потписивањем се предвиђа сарадња у сфери додипломске наставе, размјене студената, научноистраживачке дјелатности и наступа на заједничким пројектима.

Декан Шкрбић рекао је да је споразум резултат активности покренутих прије неколико мјесеци, захваљујући потпредсједнику Републике Српске из реда хрватског народа Давора Прањића, који је присуствовао данашњем потписивању Споразума.

Шкрбић је навео да споразум о сарадњи подразумијева и могућност да се у постдипломској едукацији, посебно специјалистичкој настави ради на заједничком подизању квалитета и наставе и да се омогући специјализантима и људима који желе да се школују у постдипломској едукацији да иду у Загреб, као што иду и у друге крајеве, али да се понуде и неки програми које има бањалучки Медицински факултет.

„Постоји увијек простор за размјену и професора и младих истраживача, а оно што посебно радује јесте могућност да заједно са Хрватском која је чланица ЕУ наступимо и према неким пројектима које ЕУ раписује за прекограничну сарадњу“, навео је Шкрбић.

Он је истакао да постоји много сфера у којима се може сарађивати, односно да се настави сарадња која је давно постојала.

Шкрбић је рекао да Бања Лука која је врло близу Загреба на овај начин може да искорачи у неке пројекте и активности које Загреб већ одавно ради кроз приступне фондове ЕУ, истичући да се радује оваквој сарадњи.

Декан загребачког Медицинског факултета Орешковић рекао је да се данас потписаним споразумом наставља сарадња која је постојала дугих низ година, подсјетивши да Медицински факултету Загребу ове године обиљежава 107 година и да је био расадник медицинске мисли и науке на овим просторима.

Он је истакао да је Медицински факултет у Загребу помогао када се оснивао Медицински факултет у Бања Луци, као што је помогао и да се оснује и у Тузли, Зеници, Сарајеву, Мостару, Ријеци, Сплиту, Осијеку и Марибору.

„Нисмо били затворени у наш оквир, него наша знања и вјештине настојимо подијелити колегама из региона“, рекао је Орешковић.

Он је навео да Медицински факултет у Загребу има око 3.000 студената разних профила, два студија – на енглеском и хрватском језику, два докторска студија биомедицине здравства и неуронауке, те 53 постдипломска специјалистичка студија што ће, како је рекао, вјероватно чекати колеге у Бања луци, јер то су сви људи који су на специјализацијама и морају завршити тај постдипломски студиј.“Имамо и два центра центра изврсности и више од 700 запослених од којих 500 наставника“, рекао је Орешковић.