Svjetski dan hemofilije

Povodom obilježavanja Svjetskog dana hemofilije Udruženje oboljelih od hemofilije Banja Luka i Medicinski fakultet Univerziteta u Banjoj Luci pozivaju vas da se 17. aprila 2021. godine (subota) sa početkom u 11:00 časova u TC Delta pridružite u obilježavanju ovog značajnog datuma za sve osobe oboljele od hemofilije.

Udruženje će u saradnji sa organizacijom SaMSIC (Komitet za međunarodnu razmjenu studenata medicine Republike Srpske) upoznati građane i širu javnost šta je to hemofilija i sa kojim problemima se oboljeli susreću. Tom prilikom će se dijeliti informativni letci, postaviće se skulptura „Kap krvi“ na koju će posjetioci ostavljati poruke podrške, kao i skluptura superheroja, te portrete oboljelih od hemofilije u Republici Srpskoj. Za najmlađe je predviđeno simbolično oslikavanje ruku na papiru crvenom bojom, kao i fotografisanje.

Hemofilija je nasljedno oboljenje koje nastaje zbog nedostatka prirodnih faktora zgrušavanja krvi. Postoji više tipova hemofilije, a najčešći je hemofilija A, koja se javlja kod jednog na 10.000 rođene muške djece. Manifestuje se krvarenjem u zglobove, mišiće, unutrašnje organe, a naročito su opasna intrakranijalna krvarenja koja u najvećem broju slučajeva dovode do fatalnog ishoda. Postoje tri oblika hemofilije: teški, srednji i laki oblik. Bitno je naglasiti da oboljeli od hemofilije ne krvare brže nego duže. S obzirom da je hemofilija urođena bolest, genetski determinisana, radi se o hroničnoj neizlječivoj bolesti. Oboljeli mora da nauči da živi sa njom, mora da nauči kako da se ponaša, kako da bira zanimanje, kako da se liječi, a sve u cilju očuvanja svog zdravlja.

U Republici Srpskoj su registrovane 83 osobe oboljele od hemofilije. Uzimajući u obzir poteškoće sa kojima su se oboljeli susretali u ratnom periodu prvenstveno zbog nedostatka terapije i adekvatnog liječenja svi odrasli hemofiličari su invalidna lica. Značajan iskorak u liječenju oboljelih načinjen je 2010. godine kada se uvodi profilaksa za sve osobe koje boluju od teškog oblika hemofilije, a zahvaljujući prof. dr Jelice Predojević Samardžić koordinatoru za hemofiliju u RS.