О МАСТЕР СТУДИЈУ

Реформа здравственог система (у складу са стандардима образовања у Европи) је захтијевала организовање додипломских академских студија Здравствене његе и Радиолошке технологије, као и наставак образовања кроз други и трећи циклус школовања.

Оправданост овог академског студија здравствених наука односи се на потребу  друштва за едукованим кадром  из ове области. На основу стечених знања и вјештина завршени студенти су оспособљени да обављају послове из области здравствене његе и радиолошке технологије у здравственим, едукативним и научно-истраживачким институцијама.

Оправданост студија се огледа и у сљедећем:

  • школовање студената на Факултету у складу са Болоњским процесом
  • школовање сопственог кадра за реализацију наставног и истраживачког процеса на факултету, Републици Српској и Босни и Херцеговини
  • оспособљавање кадра мастера из области здравствених наука за будуће носиоце развоја пројеката везаних за здравствене науке у Републици Српској и Босни и Херцеговини
  • валоризација и развој научно-истраживачког рада на факултету и укључивање студената полазника у истраживачки рад
  • ефикасно и рационално високо образовање стручно-научних кадрова из области здравствених наука

Овим програмом такође тежимо школовању стручњака прилагођеним новим концептима у области здравствених наука нарочито у области здравствене и радиолошке технологије који прате развој струке у другим државама ЕУ. На овом нивоу студент у извјесној мјери утиче на креирање Студијског програма кроз одабир изборних предмета. Листа предмета такође је подложна промјенама у смислу увођења нових садржаја, а у циљу даљег прилагођавања новим промјенама у области здравствене његе и радиолошке технологије као и потребама тржишта рада.

Напредак у технологији, све већа сложеност здравствених услуга, структурне промјене у пружању здравствене заштите и већи број корисника здравствених услуга повлачи потражњу за иновативним, економичнијим приступима здравственој заштити широм свијета. Са напретком здравствене заштите и продужавањем животног вијеку, дошло је до повећања очекивања јавности и све већег броја пацијената са коморбидитетима. Ово је довело до тога да се обим праксе медицинских сестара и радиолошких технолога проширио како би се задовољиле ове потребе. Све државе чланице ЕУ имају медицинске сестре који раде у неким специјализованим подручјима праксе као што су њега пацијената обољелих од карцинома, преоперативна њега, дијабетес и друге хроничне болести, а многе имају медицинске сестре који раде на напредном нивоу. Такође, технолошки напредак у области дијагностике и лијечења подразумијева рад на високософтицираном опремом што изискује високообразован кадар из области радиолошке технологије. Предстојећа реформа здравственог система засигурно предвиђа акредитацију и сертификацију здравствених установа, категоризацију болница, категоризацију клиника/одјела, промјену здравственог стандарда и сл., што ће захтијевати и битно другачије профиле медицинских сестара, и радиолошких технолога. Брзе промјене, како у друштву, тако и у здравственом систeму захтјевају нове школоване професионалце, који потпуно разумију процесе, те имају знања и вјештине које им омогућавају увођење промјена и активно учествовање у развоју здравствених институција, самостално и суверено учешће на различим нивоима образовања.

Други циклус студијског програма Мастер здравствених студија исто тако омогућује надоградњу образовања медицинских сестара и радиолошких технолога и отвара друге могућности у учествовању и профилисању новог сестринског и радиoлошког кадра, што је од великог значаја за ове професије. На овај начин омогућује се укључивање мастера из области здравствене његе и радиолошке технологије у вертикално образовање односно могућност уписа на трећи циклус студија тј. докторски студиј. Важно је нагласити да у образовном процесу носиоци предмета и вјежби требају да буду  медицинске сестре и радиолошки технолози које имају мастер и докторски студиј из области здравствене његе/сестринства и радиолошке технологије.

Циљеви студијског програма здравствених наука

Основни циљ студијског програма академских мастер здравствених студија је преношење најновијих научних и стручних знања и вјештина из области здравствених наука неопходних за рад у мултидисциплинарним, мултисекторијалним и организационим тимовима. Образовни циљ јесте и оспособљавање студената за тимски рад, планирање процеса, пројеката, одлучивања, вјештине и руковођења, уз оцјену поступка, као и додатне специјалистичке вјештине и знања у изабраним пољима. Уз наведене вјештине студенти се на другом циклусу студија из области здравствених студија оспособљавају за наставни рад и нове образовне методе, као и за наставак студија на трећем циклусу студија, односно докторском студију.

Модел студијског програма

Студијски програм Мастер здравствених студија се изводи према моделу 4 + 1 + 3

Основни формални академски параметри другог циклуса студијског програма Мастер здравствених студија су:

  • Студиј траје 1 годину (2 семестара) односно 60 ECTS бодова или кредита.
  • Обим програма од 60 ЕCTS (1.500 часова) састоји се од теоријског оспособљавања (предавања, кабинетских вјежби, семинара) и самосталног рада студента.
  • Један кредит (1 ЕCTS) представља 25 часова.
  • Основна јединица студијског програма је предмет (обавезни и изборни), а за сваки предмет се полаже испит.
  • Укупан број предмета на студијском програму са мастер радом је 10 од тога број обавезних предмета је 8 (80%), број изборних предмета је 1 плус мастер рад (20%).
  • Од укупно 8 обавезних предмета, 4 (50%) предмета чине модул који је уско везан за уже стручно усмјерење студента.
  • Оптерећење студента по једном семестру није веће од 30 ЕCTS бодова, а на годишњем нивоу није веће од 60 ЕCTS бодова.
  • Оптерећење студента се изражава седмичним фондом часова (до 25 часова) у складу са специфичностима студијског програма, на начин како је прописано Закону о високом образовању Републике Српске.
  • Студенти имају могућност уписа на редовни студиј и суфинансирајући студиј.

Након завршеног студијског програма Мастер здравствених студија студенти остварују 60 ЕCTS бодова и стичу право уписа на трећи циклус студија.

Академски, научни односно стручни назив

По завршетку другог циклуса студија студијског програма Мастер здравствених студија студент стиче академски назив: 

Мастер здравствене његе – 300 ЕCTS бодова – након завршеног смјера Здравствена њега

Мастер радиолошке технологије – 300 ЕCTS бодова – након завршеног смјера Радиолошка технологија

Услови за упис на студијски програм

Услови за упис су дефинисани Законом о високом образовању Републике Српске и Статутом Универзитета и Правилима студирања на другом циклусу студија Студијског програма Здравствене његе на Мрдицинском факултету Универзитета у Бањој Луци. Академски студијски програм Мастер здравствених студија, усмјерење здравствена њега на Медицинском факултету у Бањој Луци може уписати лице:

  • које има завшен први циклус академских студија Здравствене његе на Медицинском факултету Универзитета у Бањој Луци и имају остварених 240 ЕЦТС бодова;
  • са других високошколских установа, које има завшен први циклус академских студија Здравствене његе, имају остварених 240 ЕЦТС бодова, и имају усаглашен наставни план и програм са планом и програмом Факултета;
  • страни држављани који имају нострификовану диплому четверогодишњег студија Здравствене његе и 240 ЕЦТС бодова, а имају усаглашен наставни план и програм са планом и програмом Факултета;
  • кандидати који у току првог циклуса академских студија имају остварен просјек оцјена од 8,00 и више.

Академски студијски програм Мастер здравствених студија, усмјерење радиолошка технологија на Медицинском факултету у Бањој Луци може уписати лице:

  • које има завшен први циклус академских студија Радиолошка технологија на Медицинском факултету Универзитета у Бањој Луци и имају остварених 240 ЕЦТС бодова;
  • са других високошколских установа, које има завшен први циклус академских студија Радиолошке технологије, имају остварених 240 ЕЦТС бодова и имају усаглашен наставни план и програм са планом и програмом Факултета;
  • страни држављани који имају нострификовану диплому четверогодишњег студија Радиолошке технологије и 240 ЕЦТС бодова, а имају усаглашен наставни план и програм са планом и програмом Факултета;
  • кандидати који у току првог циклуса академских студија имају остварен просјек оцјена од 8,00 и више.

Докази о завршеном првом циклусу студија, диплома и додатак дипломе стечене у иностранству подлијежу обавези нострификације коју врши Министарство просвјете и културе Републике Српске. 

Поступку нострификације не подлијежу свједочанства и дипломе стечене у Републици Србији, а сходно Споразуму о узајамном признавању докумената у образовању и регулисању статусних питања ученика и студената („Службени гласник Републике Српске“, број 79/05).

Студенти се уписују на конкурентској основи у складу са резултатима у претходном образовању и критерија утврђених Конкурсом, након чега се формира јединствена ранг-листа.

Број кандидата за упис на студијски програм утврђује Сенат Универзитета на приједлог Вијећа факултета. Одлуку о броју кандидата за упис на други циклус студија на Медицинском факултету доноси Влада Републике Српске.

Конкурс за упис на други студија на Медицинском факултету расписује Универзитет на приједлог Вијећа факултета. Конкурс се објављује у средствима јавног информисања и на wеб-страници Универзитета.

Елаборат о оправданости оснивања новог усмјерења Физиотерапија