Медицинарима провјеравају присуство антитијела

Тренутно се врши серолошко испитивање 1.100 медицинских радника у домовима здравља у Српској, а друга фаза студије би требало да почне средином априла.

Потврдио је за „Независне“ Ранко Шкрбић, декан Медицинског факултета у Бањалуци, који каже да је у току међуфаза националне студије серопреваленције ковид-19 инфекције у популацији РС.

Прва фаза ове студије почела је у новембру прошле године, а према резултатима, на око 1.300 испитаних грађана Српске, код око 35 одсто су пронађена антитијела на ковид-19.

Значај ове студије, коју заједно спроводе медицински факултети у Бањалуци и Фочи и Институт за јавно здравство РС, огледа се у томе да ће дати увид у присуство антитијела на вирус корона грађана РС, те одговорити на питање колико смо далеко од колективног имунитета.

„Са Свјетском здравственом организацијом смо договорили ову међуфазу током које радимо серопреваленцију међу здравственим радницима у примарној здравственој заштити у РС“, навео је Шкрбић, истичући да ће се испитивање вршити на 1.100 медицинара.

Додао је да је у припреми и приједлог пројекта друге фазе серолошких испитивања, који би ускоро требало да буде послат према СЗО.

„Већ сљедеће седмице ћемо имати готов приједлог пројекта који би ишао према СЗО. Очекујем да би, на бази разговора које смо водили са Свјетском здравственом организацијом, у другој половини априла требало да добијемо довољан број тестова да кренемо са другом фазом серолошких испитивања“, објаснио је Шкрбић.

Истакао је да ће и у другој фази ове студије принцип тестирања становништва бити на сличан начин организован као и у првој фази, која се спроводила крајем прошле и почетком ове године, а вршиће се методом случајног узорка.

„Друга фаза ће се вршити на далеко већем узорку. Мислим да бисмо у мају могли имати далеко бољу слику присуства антитијела код грађана Српске“, казао је Шкрбић, наводећи да се тренутно налазимо у пику пандемије вируса корона.

Према његовим ријечима, број особа које ће бити тестиране у другој фази зависи од броја тестова које СЗО буде послао у РС.

Дејан Бокоњић, декан Медицинског факултета Фоча, рекао је да су већ обавили тестирања у неколико већих домова здравља у Српској, те да ће сљедеће седмице имати ове резултате, што ће бити показатељ каква је прокуженост радника у овим медицинским установама.

„Током друге студије требало би да тестирамо око 6.000 узорака. Студија ће бити проширена и, када је ријеч о испитивањима, више пажње ћемо посветити терапијским протоколима, узрасним групама, полу испитаника, кориштењу различите превентиве, профилаксе“, навео је Бокоњић за „Независне“.

Додао је да у другој фази очекују доста већу прокуженост становништва, те се надају да ће проценат особа које су развиле антитијела на вирус корона бити око 60 одсто.

„Морамо имати велики обухват вакцинације, јер групе људи које су обољеле у првом таласу вируса, сада ће поново почети оболијевати“, казао је Бокоњић, додајући да са приливом већег броја вакцина масовна вакцинација мора бити брза и ефикасна, јер је то једини начин да се ситуација изазвана вирусом корона санира.

ИЗВОР: НЕЗАВИСНЕ НОВИНЕ