Отварањем трећег циклуса студија на Медицинском факултету Универзитета у Бањој Луци испуњен je принцип „вертикалне проходности“ предвиђен европским документима о високом образовању. Овим студијем студентима се омогућило да напредују у науци, струци, публикују своја истраживања, учествују у клиничким и базичним студијама и сл.
Студенти трећег циклуса по завршетку студија оспособљени су да се баве истраживањима из области медицинских наука, да публикују своја истраживања, да презентују истраживања, као и да учествују и воде истраживачке и клиничке студије како код нас, тако и у иностранству.
Услови уписа су дефинисани Законом о високом образовању (Службени гласник Републике Српске 67/20) и Правилима студирања III циклуса студија. Наставни план и програм је конципиран на искуству Универзитета у Болоњи, Београду, Хајделбергу, Љубљани, Загребу, Новом Саду. Сви предмети су конципирани модерно, односно прате токове савременог студирања.
Једна од кључних тенденција Болоњског процеса је обезбиједити међународно признате дипломе и сарадњу високошколских институција на реализацији програма високог образовања. План реализације докторских студија Биомедицинских наука на Медицинском факултету Универзитета у Бањој Луци јесте да се омогући докторантима да дио истраживања обаве у истраживачким центрима Републике Српске, Босне и Херцеговине, а дио обаве у истраживачким центрима у иностранству. Присутан је ангажман истраживача, наставника са других, иностраних универзитета.
Наведени параметри омогућују ефикасну проходност студијских програма по вертикалном и хоризонталном критеријуму, што значи признавање кредита у складу са критеријима појединих високошколских институција у Европској унији.
Током студија планирано је извођење теоријске и практичне наставе те обавезни дио самосталног истраживачког рада студента. Теоријска настава је сведена на минимум, а доминантан дио наставе реализује се кроз активности студента у практичном раду (лабораторије, истраживачки центри, институти и сл). Најзначајније активности кандидата на докторским студијама су:
Наведене активности допринијеће осамостаљивању у научном раду кандидата.
Основни циљ докторских студија је оспособљавање студената у сљедећем:
Научни назив који кандидат стиче завршетком докторских студија Биомедицинских наука
Лице које заврши докторске студије БИОМЕДИЦИНСКИХ НАУКА стиче научни назив доктор медицинских наука (зависно од изборних предмета – базична медицина, клиничка медицина, превентивна медицина, молекуларна медицина, јавно здравство), доктор стоматолошких наука, доктор фармацеутских наука, доктор здравствених наука .
Докторске студије БИОМЕДИЦИНСКИХ НАУКА на Медицинском факултету у Бањој Луци може уписати:
Проф. др Милош Стојиљковић, продекан за научноистраживачки рад:
milos.stojiljkovic@med.unibl.org
Славица Сердар Јањуш, референт за студије II и III сиклуса:
slavica.serdar-janjus@med.unibl.org
Телефон: 051/234-139