Резултати прве фазе серолошких испитивања вируса корона у Српској

На Медицинском факултету Универзитета у Бањој Луци данас је одржана је конференција за медије поводом представљања резултата прве фазе Студије серопреваленције инфекције САРС-КОВ-2 у популацији Републике Српске. Резултати спроведеног истраживања представили су декан Медицинског факултета проф. др Ранко Шкрбић, декан Медицинског факултета у Фочи проф. др Дејан Бокоњић и Бранислав Зељковић директор Института за јавно здравство Републике Српске.

У овој студији учествовало је око 2.000 грађана, а резултати истраживања показују да око 30 одсто грађана има антитијела на овај вирус.

Декан Медицинског факултета Универзитета у Бањалуци проф. др Ранко Шкрбић рекао је да су то прелиминарни резултати, који још стижу, те да ће коначни бити крајем јануара.

“Када је ријеч о сјеверном дијелу Републике Српске, што је била зона одговорности бањалучког Медицинског факултета, примили смо 1.370 узорака крви”, навео је Шкрбић. Он је изразио задовољство јер је забиљежен велики одзив грађана да учествују у истраживању, те да су одређени домови здравља додатно тражили материјале како би могли прикупити више узорака него што је предвиђено. Шкрбић је навео да је у Бањалуци 29,95 одсто грађана серопозитивно, у Приједору око 40 одсто, у Прњавору 37 одсто, Српцу 35 одсто, те Лакташима 17 одсто, Козарској Дубици 31 одсто и Челинцу 40 одсто. “Истраживање је засновано на насумично изабраним узорцима из популације, без обзира да ли су у протеклих неколико мјесеци преболовали вирус или не знају да су били у контакту, али битно да нису сада активни”, истакао је Шкрбић.

Он је напоменуо да је у плану и да се уради посебно истраживање у којем би се пратили они који су били болесни, да се види какво је кретање њихових антитијела, што ће показати дужину имунитета.

Декан Медицинског факултета у Фочи Дејан Бокоњић рекао је да је зона одговорности овог факултета источни и јужни дио Републике Српске, те да је примљено око 500 узорака.

“Резултати су показали да је у регији Херцеговине, гдје се налазе Требиње, Билећа, Невесиње, Гацко и Берковићи, 30 одсто била прокуженост, те исто толико у регији Фоче, Вишеграда, Рудог и Чајнича, затим град Источно Сарајево са Хан Пијеском, Рогатицом и Сокоцем око 50 одсто, док је у зворничкој регији тај резултат између 40 и 50 одсто”, каже Бокоњић.

Директор Института за јавно здравство Републике Српске Бранислав Зељковић истакао је значај ових резултата, који ће допринијети да се у првом кварталу наредне године направи план спровођења вакцинације, те показати које су општине посебно угрожене.

“Студија ће се наставити и након што почнемо са вакцинацијом, те ћемо пратити саму ефикасност вакцина, као и процјене за будућност када је ријеч о сегментима друштва на која треба да обратимо посебну пажњу”, рекао је Зељковић.

Извор: Агенције