Сваке године, 31. маја, Свјетска здравствена организација (СЗО) заједно са својим чланицама и партнерима обиљежава Свјетски дан без дуванског дима, истичући најважније здравствене, економске и друге ризике који су повезани са употребом дувана. Пушење је водећи превентабилни фактор обољевања и умирања у свијету и управо зато сваког 31. маја земље широм свијета заговарају доношење учинковитих политика за смањење потрошње дувана и дуванских производа и повећање свјесности о негативним посљедицама које употреба дувана доноси.
Овогодишња тема обиљежавања Свјетског дана без дувана гласи „Посветите се престанку“, а кампања има за циљ да оснажи 100 милиона корисника у покушају да напусте дуван, стварањем мрежа подршке и повећањем приступа услугама које доказано помажу у одвикавању од пушења.
Никотин који се налази у дувану изазива зависност. Понашање и емоционалне везе са употребом дувана – попут цигарете уз кафу, жудње за дуваном, осећај туге или стреса – отежавају одвикавање од те навике. Уз професионалну подршку и услуге престанка употребе цигарета, корисници дувана удвостручују шансе за успешно одвикавање. Такође, разна истраживања су показала да пушачи имају више шансе да развију тежи облик болести КОВИД – 19 у поређењу са непушачима, што је покренуло милионе пушача да напусте дуван. Али без одговарајуће подршке, одвикавање може бити веома изазовно.
Тренутно преко 70% од 1,3 милијарде корисника дувана широм света нема приступ алатима који су потребни за успешно напуштање цигарета, а овај проблем је посебно изражен у условима пандемије, када је фокус здравстених радника у потпуности усмјерен ка овом проблему.
Неопходно је истаћи да од једне милијарде пушача у свијету, више од 80% живи у земљама са ниским и средњим дохотоком, гдје је и терет болести повезаних са употребом дувана највећи. Резултати бројних студија указују на обрнут однос дохотка и преваленције употребе дувана и повезаних посљедица, што додатно утиче на издатке у кућанству и за посљедицу има осиромашење великог броја пушача и њихових породица.
Престанком пушења смањује се ризик умирања од коронарних болести срца, али треба имати на уму да је старосна доб престанка пушења важан елемент који утиче на изгледе за преживљавање.
Препознајући значај програма одвикавања од пушења у Републици Српској, овај програм је грађанима доступан у амбулантама породичне медицине, гдје је могуће добити савјете у вези са престанком пушења.