СВЈЕТСКИ ДАН ОСОБА СА ДАУНОВИМ СИНДРОМОМ

Медицински факултет Универзитета у Бањој Луци у сарадњи са Центром за социјалну рехабилитацију и радно оспособљавање особа са Дауновим синдромом организовали су манифестацију поводом обиљежавања Свјетског дана особа са Дауновим синдромом 21. марта.

Манифестација представља почетак „Недеље особа са Дауновим синдромом“ коју реализује Центар за социјалну рехабилитацију и радно оспособљавање особа са Дауновим синдромом, а одржала се 15.03.2021. године у 12:00 часова у амфитеатру Медицинског факултета. Циљ манифестације било је представљање програма социјалне рехабилитације и радног оспособљавања ДС особа, приказ живота са ДС, приказ живота мајке са ДС, као и едукација студената Медицинског факултета о начину и протоколу саопштавања дијагнозе приликом рођења дјетета са ДС, што је од велике важности за будућу љекарску професију.

Декан Медицинског факултета Универзитета у Бањалуци проф. др Ранко Шкрбић рекао је новинарима да студенти овог факултета већ неколико година активно сарађују са бањалучким Даун синдром центром са намјером и жељом да се смањи стигма која постоји у друштву када су у питању дјеца са Дауновим синдромом и другим врстама посебних потреба.

„Управо су студенти овог факултета ти који треба да покажу пуно разумјевање и код којих та сигма не треба да представља проблем како би имали један здравији однос према таквој дјеци и како би на бољи начин укључили особе са Дауновим синдромом у нормалан живот. Они су као и све остале особе и ми треба да разумијемо њихово стање и потребе“, навео је Шкрбић.

Он је рекао да саопштавање дијагнозе родитељима приликом рођења дјетета са Дауновим синдромом спада у новине које се уводе у школовање и едукације студената и да до сада тога није било.

„То ће помоћи када постоји неко позитивно искуство, као што је то искуство из Свердловске области, града Јекатеринбурга, а које су препознале институције система Русије и који су рекли да то треба бити правило и пракса. То једна позитивна размјена коју можемо да представимо нашим студентима да буду наоружани додатним знањима и вјештинама“, рекао је Шкрбић.

Директор Даун синдром центра Бањалука Зоран Јелић рекао је да је ово прилика и да будући љекари сазнају не само нешто више о социјалној рехабилитацији, него и са протоколом о саопштавању дијагнозе како је то у Русији наложило ресорно министарство.

-„Ово је нешто за будућност и будућа покољења, јер ће се пуно тога учинити да се сруши стигма када будући љекари буду саопштавали родитељима дијагнозу приликом самог рођења дјетета“ навео је Јелић.

Седмица Даун синдрома се завршава 21. марта на Свјетски дан особа са Дауновим синдромом.