Nacionalni dan borbe protiv duvanskog dima, 31. januar

Medicinski fakultet Univerziteta u Banjoj Luci, kao i svake godine podržava i obilježava Nacionalni dan borbe protiv duvanskog dima – 31. januar. Pušenje duvana i duvanskih proizvoda je globalni javnozdravstveni problem, a borba protiv duvanskog dima je odgovornost cijele zajednice.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije od posljedica pušenja u svijetu godišnje umire oko osam miliona ljudi, pri čemu u svijetu puši više od tri milijarde ljudi.

Nikotin sadržan u duvanu izaziva veliku zavisnost, a upotreba duvana je glavni faktor rizika za kardiovaskularne i respiratorne bolesti, te preko 20 različitih tipova ili podtipova malignih oboljenja. Već više od pola vijeka postoje čvrsti naučni dokazi da pušenje uzrokuje nastanak različitih malignih oboljenja kao što su karcinom bronha, grkljana i ždrijela, usne šupljine i jednjaka. Pušenje je pored nedostatka fizičke aktivnosti i nepravilne ishrane vodeći faktor rizika za razvoj različitih kardiovaskularnih oboljenja kao što su infarkt miokarda, bolesti krvnih žila i periferne cirkulacije.

Pušenje je u velikoj mjeri odgovorno za oboljevanje organa za disanje i značajan je faktor rizika za moždani udar. Ne treba zanemariti ni negativne posljedice koje pušenje ima na reproduktivno zdravlje muškaraca i žena. Kod muškaraca pušenje može izazvati impotenciju i neplodnost. Takođe, dokazano je da majke, koje su pušile u trudnoći, rađaju djecu manje porođajne težine, koja su pod većim rizikom obolijevanja od bronhitisa i astme.

Manje je poznato da upotreba duvana takođe može biti smrtonosan za nepušače. Pored aktivnog pušenja, štetne posljedice za zdravlje ima i pasivno pušenje odnosno izloženost duvanskom dimu. U duvanskom dimu se nalazi preko 4000 štetnih hemijskih supstanci od kojih su mnoge toksične, a preko 50 je kancerogeno. Nepušači koji su svakodnevno izloženi duvanskom dimu imaju gotovo isti rizik za oboljevanje kao i pušači. Izloženost pasivnom pušenju je špovezana sa 1,2 miliona smrtnih slučajeva godišnje. Svake godine zbog bolesti povezanih sa pasivnim pušenjem umire 65.000 djece. Pušenje tokom trudnoće može dovesti do doživotnih zdravstvenih problema djece.

Aktivnosti koje su organizovali studenti Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci imaju za cilj da različite dobne grupe upozori na zdravstvene i druge rizike koji se povezuju sa upotrebom duvana. Namjera je da se širenjem saznanja o štetnosti pušenja, načinima prekida pušenja i metodama uticaja na mlade doprinese zdravijoj i dugovječnijoj populaciji.

U nastavku možete pogledati prilog ATV-a o akciji Medicinskog fakulteta povodom obilježavanja ovog značajnog datuma https://www.youtube.com/watch?v=U3B93pukJ2k.